Naposledy aktualizováno: 25.01.2018 08:51:38
logo

Knihovna Josefa Čapka v Želivě

Na výstavě zakrojili dort s pejskem a kočičkou

(Pelhřimovský deník - září 2014)

  

   V týdnu od prvního do sedmého září pořádala Knihovna Josefa Čapka v Želivě, ve spolupráci s tamním obecním úřadem, výstavu k příležitosti 75. výročí zatčení spisovatele, novináře a výtvarníka Josefa Čapka v Želivě. Uctili tak památku této významné české osobnosti, která byla v Želive zatčena přesně 1. září roku 1939 a zbytek života prožila v koncentračích táborech. Josef Čapek zemřel v Bergen-Belsenu v dubnu 1945.

 

     Přípravou a organizací výstavy v Želivě se zabývaly Anděla Tomanová a Květa Kasalová, které v současné době již řadu let knihovnu vedou. Kromě toho připravují mnoho zajímavých akcí jak pro děti, tak i pro dospělé čtenáře. V dnešní době  plné počítačů a televizí je to velmi těžká, ale zároveň velmi potřebná práce.

 

     Expozice byla slavnostně otevřena v pondělí prvního září v patnáct hodin za přítomnosti zhruba třiceti osob. Úvodního slova se ujal starosta Želiva Karel Chmel, který připomněl historii i současnost obecní knihovny. Dále promluvil František Melichar, bývalý a mnoholetý kronikář obce, a vzpomenul, jaký dle pamětníků byl pobyt a jaké bylo samotné zatčení Josefa Čapka. Své pocity tu poodhalila také spisovatelka Eda Kriseová, která mimochodem po revoluci působila jako poradkyně prezidenta Václava Havla, a přidal se k ní i její manžel Josef Platz, bývalý režisér a producent. Tento pár žije v Praze, ale v Želivě má chalupu. Dále byli přítomni Marie Dolejšová, řreditelka Základní školy Želiv, Zdeněk Krpálek, Věra Špetlová, plukovník Vladimír Novák a další. Po krátkých projevech byl přinesen krásný dort, stylově s pejskem a  kočičkou. Byla to milá akce, z níž měli všichni přítomní hezký pocit. Navíc se v této uspěchané době na chvíli zastavili.

 

     Jméno Josefa Čapka získala želivská knihovna do svého názvu v prosinci roku 2004 se souhlasem rodiny Dostálových, dědiců Josefa Čapka. Budova knihovny stojí v místě, kde dříve stála vilka Svárovských. Zde Čapkovi trávili poslední společnou dovolenou před samotným zatčením Josefa Čapka. Právě sem si pro něj přijelo gestapo. Tato vilka byla zbourána a na jejím místě byla postavena budova, v níž kromě knihovny sídlí obecní úřad a zdravotní středisko.

 

Text: Ludmila Janálová, kronikářka obce Želiv

Foto: Miluše Chmelová

 

článek

 

Starosta Želiva Karel Chmel zahajuje výstavu Josefa Čapka.

 

Děti na výstavě.

 

Spisovatelka Eda Kriseová a režisér Josef Platz na výstavě.

 

Dort s pejskem a kočičkou.

 

Návštěvníci výstavy.

 

Aktualizujte prohlížeč! Třeba na Edge, Mozilla Firefox nebo Google Chrome. administrátor